Trochę prawnych faktów - Adwokaci i radcy

kancelaria radcy Katowice

Czym jest prawo rzeczowe?

Prawo rzeczowe ? dział prawa cywilnego regulujący powstanie, treść, zmianę i ustanie prawa własności i innych praw do rzeczy (w wyjątkowych sytuacjach także nie do rze

Trochę prawnych faktów - Adwokaci i radcy kancelaria radcy Katowice
czy ? np. użytkowanie prawa). Prawo rzeczowe jest prawem bezwzględnym, czyli skutecznym erga omnes ? wobec wszystkich.

W Polsce kwestie związane z prawem rzeczowym reguluje księga druga kodeksu cywilnego ? Własność i inne prawa rzeczowe ? a także wiele ustaw szczególnych, np. ustawa o księgach wieczystych i hipotece, ustawa o własności lokali, ustawa o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów i inne.

Dla polskiego prawa rzeczowego charakterystyczne jest zamknięcie przez ustawodawcę katalogu praw rzeczowych ? tzw. zasada numerus clausus praw rzeczowych: własność, użytkowanie wieczyste, użytkowanie, służebność, zastaw, hipoteka, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_rzeczowe


Porady prawne nie tylko dla dużych firm

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej z cała pewnością wymaga odpowiedniej wiedzy. Aby ją zdobyć, należy poświęcić niemało czasu, a ciągle zmieniające się przepisy prawne dodatkowo utrudniają zadanie. Ewentualne kary wynikające z nieznajomości obowiązujących zasad z pewnością będą dużym obciążeniem dla każdego przedsiębiorstwa. Dlatego też warto w razie jakichkolwiek wątpliwości korzystać z pomocy profesjonalistów. Prawnicy specjalizujący się w kwestiach prawa pracy czy też dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej mogą uchronić właściciela firmy przed poważnymi błędami, które nierzadko powodują konieczność zapłacenia wysokich kar.


Wikipedia o prawie rodzinnym w Polsce

W Polsce kwestie związane z prawem rodzinnym reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Kodeks cywilny i ustawy szczegółowe. Źródłem prawa rodzinnego w ustawodawstwie polskim jest Kodeks rodzinny i opiekuńczy, stanowiący niejako uzupełnienie przepisów Kodeksu cywilnego.

Własną regulację praw rodzinnych zawiera również Traktat konstytucyjny UE, gdzie w rozdziale II zawarte zostało prawo do założenia rodziny i zawarcia małżeństwa, zakaz dyskryminacji, różnorodność kulturową, religijną i językową, równouprawnienie kobiet i mężczyzn, prawa dziecka, ochrona życia rodzinnego i zawodowego i tym samym prawa te zostały w sposób znaczący rozwinięte, także z punktu widzenia teorii praw człowieka.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_rodzinne



© 2019 http://adwokaci-i-radcy.c-in.pl/